Matnyheter från pepparochsalt.se
Prenumerera direkt! Gratis!
Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!
helgmenyn.se
Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!
Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!
Citron och timjan kan aldrig bli fel. Servera citronkyckling, där honung och timjan ger smak.
Helgrillad kyckling är för många en självklar helgrätt. I dag finns det både svenskuppfödd och kravmärkt kyckling att köpa på många orter. På så sätt kan du styra över kvalitén på djuruppfödning. Dessutom blir den så mycket godare än färdigköpt! Att laga kyckling i ugn är tacksamt och brukar bli bra. Laga helstekt kyckling med yoghurt eller prova ett gott recept på citronkyckling med timjan.
Den som inte har tid utan behöver kortare tid i ugn väljer ostgratinerad kyckling eller kanske baconlindad dragonkyckling.
Smakfull helg önskar pepparochsalt.se!
kycklingrecept.nu
Lättbakad och saftig - men också mager. Prova ett gott recept på morotskaka utan onödiga kalorier.
Morötter är naturligt söta i smaken och passar fint i kakor - inte konstigt att morotskaka har blivit en klassiker som älskas av många.
Kakorna blir saftiga och smakrika. Oftast smakar de ännu bättre om de får vila någon dag innan de äts. En god variant av morotskaka kan också vara mager - prova och upptäck en ny, saftig kaka som passar bra vardag som fest!
morotskaka.com
Crêpes är en god och enkel rätt som går fint att variera. Här är ett smakrikt recept på crêpes med kyckling!
kycklingrecept.nu