Franska våfflor med arraksmörkräm

Vackert kärleksfulla och fantastiskt goda... Franska våfflor med smörkräm är ett bakverk att älska!

Du behöver

Deg

  • 75 g smör
  • 125 g vetemjöl
  • 75 g kokt potatis
  • 1 krm bakpulver
  • 1 krm salt
  • 1,5 msk grädde
  • socker till utkavling

Smörkräm

  • 40 g smör
  • 0,75 dl florsocker
  • 2 tsk arrak (kan ersättas med äkta vanilj eller 1 tsk vaniljsocker)

Gör så här:

12 bakelser

Finfördela smöret i mjölet. Mosa potatisen och blanda ner den tillsammans med bakpulver och salt. Tillsätt grädden och arbeta snabbt ihop en smidig deg. Låt vila i kylskåp, minst 30 minuter.

Kavla ut degen till 2-3 mm tjocklek. Vänd emellanåt på plattan. Strö ut rikligt med strösocker att vända degen i och avsluta med att kruskavla. Ta sedan ut hjärtan med kakmått. Pricka dem och lägg på plåt med bakplåtspapper. Grädda i 225 grader i 8-10 minuter eller tills de fått fin färg. Passa dem noga! Låt svalna på galler.

Under tiden rörs smör, florsocker och arrak samman till en slät kräm. Bred den på hälften av våfflorna när dessa svalnat helt och lägg sedan samman dem två och två. Kan förvaras i en tät burk i kylskåp men smakar bäst om du äter dem direkt.


Recept och foto: Peppar och salt Recept och foto: Peppar och salt



Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Bärlyx!

Smak av sommar

Bär är sommarlyx hela året! Tjuvstarta sommaren med paj med blåbär och hallon.

bärrecept.se

Vegetarisk mat

Alla nyanser av grönt

Det är lätt att laga grönare mat. Börja med en mustig vintergryta med bönor och rotfrukter, toppad med fetaost!

vegetariskarecept.se


Bakakaka

Kex till osten

Riktig god ost kräver goda kex. Baka goda havrekex som garanterat passar till favoritosten!

Nybakat bröd i all ära, men ibland vill man ha någonting lite lättare som tilltugg. Ofta blir det kexpaketet. Och kex passar bra till mycket, både som lättare tilltugg till fikat och till ostbrickan. Bakar du havrekex som är en mindre söt variant än de vanliga digestivekexten går det utmärkt även som mellanmål, serverade med smör, ost och kanske marmelad.

Att baka kex är både lätt och går snabbt. Så även om det tar lite längre tid än att öppna ett kexpaket så är det väl värt jobbet.

Prova en plåt redan i dag och fikat är färdigt!

 bakakaka.se


Fisksoppa

Lyxig soppa för många. Flera sorters fisk och räkor förvandlar fisksoppan till en riktig festrätt!

Snabba scones

Grahamscones. Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Prenumerera direkt! Gratis!

Frukostbullar

Morotsbullar Saftiga frukostbullar med rivna morötter startar dagen på rätt sida.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...