Potatismjöl i sockerkaka?

jag undrar om man kan använda potatismjöl istället för vetemjöl i sockerkaka (tänker på om man ska bjuda någon glutenintolerans person )

- Marianne

Enbart potatismjöl brukar inte bli så lyckat. I många bottnar blandar man en del potatismjöl och en del vetemjöl och får en luftig och hög botten. Mitt förslag är att du blandar lika delar glutenfri mix med potatismjöl få får du ofta en fin kaka.



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt



Kommentar av Jopp
16 januari 2014

Potatismjöl går jättebra att använda i tårtbottnar, det finns recept på paketet. ( lyckeby/kockens potatismjöl). Det blir dock inte så gott som bara sockerkaka men till tårtbottnar perfekt. Gärna med maräng och rabarberkräm på :-). Är man allergisk mot vete kan man inte använda glutenfritt vete........

Kommentar av yvonne pira
13 januari 2013

svärmor hade potatismjöl ibland när hon bakade det går i sockerkakor det tror jag

Kommentar av Natalie
6 juni 2011

Hej !

Jag är allergisk mot både mjölk produkter och vete. Vad kan jag använda istället för vetemjöl när man bakar. Jag är inte glutenfritt.




Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Brödrecept

Mera matbröd!

Vi är många som äter mycket bröd, så varför inte välja gott bröd? Baka ett syrat fullkornsbröd!

hembakatbrod.se

Mors dag

Klassiska kakor till Mors dag

På söndag, i slutet av blommande maj firar vi Mors dag med klassiska bakverk som chokladsmakande drömrulltårta, fylld med härlig smörkräm.

bakakaka.se


Helgtipset

Lasagne till helgen!

Finns det någonting som går upp mot en ångande, nygräddad lasagne?

En lasagne kan lagas på en mängd läckra

sätt. Vegetarisk med keso,

gjord på lammfärs eller

varför inte kycklinglasagne?

Och lasagne är inte svårlagat eller tidskrävande! Väl i ugnen sköter den sig själv och du får tid att fixa sallad, göra vitlöksbröd och provsmaka vinet!

God helg önskar Pepparochsalt!

 lasagne.nu


Fisksoppa

Lyxig soppa för många. Flera sorters fisk och räkor förvandlar fisksoppan till en riktig festrätt!

Snabba scones

Grahamscones. Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Prenumerera direkt! Gratis!

Surdegsbröd

Finaste limporna Blir höstens projekt surdegsbakning? Prova ett gott basrecept med råg.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...